Jak prawidłowo ubezpieczyć samochód w leasingu?
- by Marek Klamer
Wypożyczane samochody nie są własnością leasingobiorcy, ale firmy, która je leasinguje. Aby uzyskać ubezpieczenie samochodu, najemca musi spełnić warunki narzucone przez wynajmującego, a najemca musi przestrzegać tych warunków. W większości samochody leasingowe mają takie same wymagania ubezpieczeniowe jak kupno samochodu.
Jaki jest cel leasingu samochodu?
Jest to umowa pomiędzy wynajmującym (firmą leasingową) a najemcą, którym może być osoba prywatna lub właściciel małej firmy. Oznacza to, że pojazd nabyty w ramach leasingu należy do firmy, która go przekazała. Najemca natomiast może płacić w ratach i nadal korzystać z samochodu przez okres trwania umowy. Własność samochodu może zostać przeniesiona na najemcę tylko wtedy, gdy najemca uiścił wszystkie płatności i ustaloną sumę wykupu na samochód (np. 1 procent wartości samochodu).
W jaki sposób ludzie leasingują samochody?
Leasing operacyjny lub leasing finansowy dla przedsiębiorstw to sposób, w jaki samochody są najczęściej wykorzystywane w Polsce. Jaka jest między nimi różnica?
Korzystanie z leasingu operacyjnego pozwala właścicielowi firmy na odliczenie całej opłaty leasingowej, w tym zaliczki, od dochodu podlegającego opodatkowaniu. W przeciwieństwie do innych podatków VAT jest płatnością jednorazową, którą można rozłożyć w czasie na kilka rat. Firma leasingowa jest właścicielem samochodu i może nałożyć na niego odpisy amortyzacyjne. Wynajmujący ma możliwość wykonania jednej z następujących czynności:
nowa umowa najmu pozwala na kupno, oddanie lub wzięcie kolejnej poprzez podpisanie nowej umowy najmu.
Ponieważ leasingobiorca jest właścicielem pojazdu i korzysta z niego, jako koszty uzyskania przychodów może odliczyć tylko część odsetkową miesięcznych płatności i odpisy amortyzacyjne. Wreszcie, gdy wszystkie opłaty leasingowe zostaną w pełni opłacone, możesz zatrzymać samochód jako swój własny. Ponadto podatek VAT musi zostać zapłacony w całości w momencie płatności początkowej. Płatnicy VAT nie muszą składać wniosku, ponieważ jest to opcja płatności ryczałtowej. Umowa leasingu finansowego jest często krótsza niż leasing operacyjny. Jednak nawet jeśli jest ważny przez ponad rok, jest również wystarczająco elastyczny, aby można go było ukończyć w mniej niż dwa lata.
Leasing konsumencki – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego czy finansowego – nie jest tak popularny. Ci, którzy nie są właścicielami firmy, mogą z niej korzystać. Samochód można kupić w ten sposób, jeśli bank odmówi nam pożyczenia pieniędzy na zakup pojazdu.”
Pozyskanie samochodu w leasingu może odbywać się na kilka sposobów.
Uzyskanie wynajmu samochodu wymaga szeregu procesów. Po wypełnieniu wszystkich dokumentów wymaganych przez firmę leasingową, będziesz gotowy do kontynuowania. Wynajmujący następnie zweryfikuje, czy wnioskodawca nie jest dłużnikiem, sprawdzając w lokalnych agencjach informacji gospodarczej lub Biurze Kredytowym.
Jeśli firma leasingowa zaakceptuje nasz wniosek, możemy zawrzeć umowę leasingu samochodu. Musi istnieć płatność z góry (znana również jako pierwszy czynsz), jeśli wynajmujący zażąda zaliczki. Następnie firma leasingowa zarejestruje samochód i zorganizuje jego odbiór przez nas.
Od czego zależy wysokość miesięcznych opłat za leasing samochodu?
Na płatności leasingowe wpływa wiele zmiennych. Marka i model, a także aktualna wartość rynkowa i cena zakupu są czynnikami decydującymi o tym. Dodatkowo długość umowy i wysokość wkładu własnego są czynnikami krytycznymi. Przy leasingu pojazdu uwzględniany jest również roczny limit przebiegów i dochód klienta.
Jakie są zalety i wady wynajmu domu lub innej nieruchomości?
W większości przypadków samochody leasingowane przez firmy są kupowane przez takie firmy. Mogą to osiągnąć poprzez leasing operacyjny lub finansowy. Leasing konsumencki to kolejny wybór dla klientów, ale nie jedyny. Było wiele dyskusji na temat tego, czy warto było kupić samochód w ten sposób.
Na jak długo ubezpieczenie samochodu w leasingu obejmuje szkody?
Firma leasingowa jest właścicielem samochodu, dlatego ma prawo ustalić warunki ubezpieczenia. Specjalistka od ubezpieczeń komunikacyjnych Stefania Stuglik z rankomat.pl mówi, że najemcy są zazwyczaj zobowiązani do uzyskania OC i kompleksowych planów ubezpieczeniowych, a także ubezpieczenia wypadkowego.
Dla leasingobiorcy jest to droższy wybór niż zakup ubezpieczenia OC, ale korzystniejszy dla obu stron umowy leasingu. Jeśli samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, korporacja ma pewność, że uzyska uczciwe odszkodowanie od swojej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli nie posiadasz pakietu ubezpieczeniowego, będziesz musiał zapłacić za dodatkowe wydatki, których inaczej byś nie poniósł.
Dodatkowym uzasadnieniem zakupu OC+AC jest fakt, że zdecydowana większość leasingowanych samochodów to samochody fabrycznie nowe lub sprzed kilku lat. W przypadku tych pojazdów zazwyczaj zaleca się ubezpieczenie Autocasco.
Najemca powinien mieć świadomość, że wynajmujący może narzucić pewne warunki i ograniczenia
Zobacz także inne wpisy:
Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie
Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC
Wypożyczane samochody nie są własnością leasingobiorcy, ale firmy, która je leasinguje. Aby uzyskać ubezpieczenie samochodu, najemca musi spełnić warunki narzucone przez wynajmującego, a najemca musi przestrzegać tych warunków. W większości samochody leasingowe mają takie same wymagania ubezpieczeniowe jak kupno samochodu. Jaki jest cel leasingu samochodu? Jest to umowa pomiędzy wynajmującym (firmą leasingową) a najemcą, którym…